For Easter / Velykoms

Easter is coming! Let’s make some decoration! These easy-and-fast-to-make caps for eggs are decorative and keep them warm! Cotton yarn, crocheted.

Also have a look at Easter decoration I made last year. I boiled eggs wrapped in moss, last year leaves and grass bandage for 10 – 15 min and here we go – natural color plant patterned eggs!

I made an Easter table centerpiece with a pot of daffodils, moss, grass and dyed eggs in a glass backing bowl.

I made an Easter bouquet too. It is made of few dry stalks of any kind of wild sorrel (like Rumex_crispus) you can find after winter in meadows. Cut them, put into a glass vase or big bottle, decorate with some vintage stuff or decoration you and your kids made. Crafts for easter to be made with kids – tomorow.

Artėja Velykos! Pasidarykime Velykinių papuošimų! Šios paprastai ir greitai nuneriamos kepurėlės kiaušiniams ne tik puošia, bet ir palaiko šilumą. Nerta iš medvilninių siūlų.

Dar noriu parodyti savo praeitų metų velykines puošmenas. Kiaušinius dažiau žolėmis ir samanomis: imti senos mazgotės gabalus (maždaug 10 cm X 10 cm), ant jų išdėlioti turimas samanas, žoles, paernykščius lapus, į visa tai atsargiai susukti žalius kiaušinius, apvynioti siūlais ar plona virvele, kad neiširtų ir virti apie 10 – 15 min.

Velykinei stalo kompozicijai panaudojau vazonėlį su žydinčiais narcizais, apvyniotą sausa žole, kurį įstačiau į stiklinį kepimo indą, šalimais paklojau samanų ir kitokių augalų, išdėliojau margučius.

Padariau ir velykinę puokštę: į stiklinę vazą pastačiau keletą sausų bet kokios rūgštyniū rūšies (gali būti rauktalapė rūgštynė, valgomoji rūgštynė ar kokia nors kita, rasta darže ar pievoje) žiedinių stiebų ir papuošiau Tjorvio tetos paliktais a la vintage papuošimais. Papuošimų galite pasidaryti patys, kartu su vaikais. Apie juos – rytoj.

 

 

Advertisements
Comments
One Response to “For Easter / Velykoms”
  1. I love the spotted eggs! So cute and perfect for spring-time!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: